ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال

به تازگی شرکت IBM نمونه اولیه از یک چیپ مخصوص انتقال اطلاعات روی فیبر نوری را ساخته که می تواند سرعتی معادل 1 ترابیت در ثانیه را برای انتقال اطلاعات در اختیار ما قرار بدهد. به این معنی که با این سرعت می توانید ۵۰۰ فیلم اچ دی را دانلود کنید. یا اینکه دانلود کل کتابخانه کنگره آمریکا در یک ساعت امکان پذیر است! 


امتیاز کاربران

ستاره فعالستاره فعالستاره فعالستاره فعالستاره غیر فعال

تقویت کننده های نوری مخابرات نوري يكي از جديدترين روشهاي ارسال اطلاعات است كه عمر آن به بيش از ۲۰ سال مي رسد. در سيستم هاي مخابرات نوري ارسال اطلاعات با پالس هاي نوري در فيبر نوري انجام می شود. از پالس هاي نوري حجم ارسال اطلاعات را به طور چشمگير ي افزايش داده است.  پالسهاي نوري بوسيله ديود ليزر يا ديود نوري فرستاده مي شود و بعد از عبور از فيبر بوسيله يك آشكار ساز نوري اطلاعات دريافت مي شود . امروزه در مخابرات نوري پيشرفته تنها از يك فيبرنوري بيش از ده میلیون خط تلفن منتقل مي شود.


امتیاز کاربران

ستاره فعالستاره فعالستاره فعالستاره فعالستاره فعال

ترانزیستور از عناصری به نام نیمه هادی مانند سیلیکون و ژرمانیوم ساخته می شود نیمه هادی ها جریان الکتریسیته را نسبتا خوب اما نه به اندازه ای خوب که رسانا خوانده شوند مانند مس و آلومنیوم و تقریبا بد اما نه به اندازه ای که عایق نامگذاری شوند مانند شیشه هدایت می کنند به همین دلیل به آنها نیمه هادی می گویند.عمل جادویی که ترانزیستور می تواند انجام دهد اینست که می تواند مقدار هادی بودن خود را تغییر دهد .


ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال

دیود نورگسیل آلی (به انگلیسی: organic light emitting diode) به اختصار OLED، نوعی از پلیمر نورافشان است که در لایه‌ای که دور آن غشایی از ترکیبات آلی قرار دارد. این لایه معمولاً داری جسم پلیمری است که اجازه میدهد ترکیبات آلی به خوبی در آن جمع شوند، این ترکیبات در ردیف‌ها و سطرهایی بر روی یک صفحهٔ صاف حامل طی یک فرایند انتشار ساده قرار میگیرند، این مجموعه از پیکسل‌هایی تشکیل شده که می‌تواند نورهای مختلف با رنگهای متفاوت از خود ساطع کند.


امتیاز کاربران

ستاره فعالستاره فعالستاره فعالستاره فعالستاره غیر فعال

فتوسل یک مقاومت متغیر است که مقدار آن با توجه به نور محیط تغییر می‌کند. در صورتی که نور محیط افزایش یابد، مقاومت فتوسل کاهش یافته و جریان بیشتری از آن عبور می‌کند. نام‌های دیگر این وسیله علاوه بر فتوسل، رله‌ی نوری، حس گر نور و سلول خورشیدی نیز می باشد.  در این وسیله از یک مقاومت نوری  (LDR) استفاده شده است که در اثر افزایش نور، مقاومتش کاهش می یابد. در نتیجه جریان عبوری از آن افزایش می یابد.


امتیاز کاربران

ستاره فعالستاره فعالستاره فعالستاره فعالستاره فعال

نوعی مقاومت الکتریکی است که مقدار آن بر اثر افزایش شدت نور تابیده‌شده بر آن کاهش می‌یابد، به عبارت دیگر، از خود، فوتو رسانندگی نمایش می‌دهد. مقاومت‌های نوری از یک نیمه‌رسانای دارای مقاومت بالا تشکیل شده‌اند و در صورتی که نور تابیده شده بر روی آن از بسامد کافی برخوردار باشد، فوتون‌های جذب‌شده توسط نیمه‌رسانا به الکترون‌های وابسته‌اش انرژی کافی برای جهش به نوار رسانش را می‌دهند. الکترون آزاد به دست آمده و حفره‌های حاصل جریان الکتریکی را هدایت می‌کنند و به این شکل مقاومت الکتریکی کاهش می‌یابد.


ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال

اپتوکوپلر (optocoupler) یک قطعه الکترونیکی است که به صورت  یک تراشه تولید می شود و  کار اصلی آن ایزوله کردن دو نقطه از مدار با استفاده از نور است. منظور از ایزوله کردن، اتصال دو نقطه از مدار بدون استفاده از سیم است که در اینجا به جای سیم از نور استفاده می شود که اپتوکوپلر این وظیفه را بر عهده دارد.